HISTORIE - Hodinky ORIS

Přejít na obsah
HISTORIE

ZALOŽENÍ SPOLEČNOSTI

Paul Cattin a Georges Christian založili společnost ORIS ve švýcarském městečku Hölstein.
Své jméno dostala společnost po nedaleké říčce.PRVNÍ RŮST

Firma otebírá montážní závod a továrnu v nedalekém městě Holderbank.


DALŠÍ POBOČKA

Společnost Oris pokrařuje v rozšiřování výroby a otevírá třetí pobočku ve městě Como.


PRVNÍ NÁRAMKOVÉ HODINKY ORIS

Oris se dále rozšiřuje a otevírá továrnu ve městě Ziefen a vlastní továrnu na elektrolytické pokovování v Herbetswil.
Společnost začíná vkládat kapesní hodinky do náramků a mění je tak na plnohodnotné náramkové hodinky.


KONEC JEDNÉ ÉRY

Spoluzakladatel společnosti Georges Christian umírá a Jacques-David LeCoultre se stává předsedou představenstva.
Jacques-David LeCoultre, byl vnukem Antoine LeCoultre a zároveň mužem, který se spojil s Edmontem Jaegerem a vytvořil Jaeger-LeCoultre v roce 1937.


DALŠÍ GENERACE

Oscar Herzog přebírá funkci generálního ředitele , po smrti svého švagra Georgese Christiana, kterou následně zastává 43 let.
Od roku 1928 do roku 1971 řídí Herzog Oris s mnoha hodinářskými vrcholy i pády 20. století.


STATUT ŠVÝCARSKÝCH HODINEK

12. března 1934 švýcarská vláda zavedla takzvaný "Watch Statute", což je zvláštní zákon, jehož cílem je chránit a regulovat hodinářský průmysl.
Oris se omezuje na výrobu kolíčkového kotvového kroku.


DALŠÍ EXPANZE

Oris otevírá továrnu na specializovanou výrobu číselníků v Biel/Bienne.


PRVNÍ MECHANISMUS ORIS

Jako integrovaný výrobce vyrábí Oris své vlastní hodinky. Společnost zaměstnává mnoho vysoce kvalifikovaných hodinářů a stává se jedním z prvních zaměstnavatelů, kteří nabízejí rovné příležitosti jak mužům, tak ženám.


ZROZENÍ BIG CROWN

Oris představuje své první hodinky pro piloty, které se odlišují velkou korunkou a funkcí Pointer Calendar. Kolekce je pojmenována podle velké klorunky, jejíž velikost byla speciálně upravena pro piloty, kteří s hodinkami pracují v kožených rukavicích. V budoucnosti se LETECTVÍ stává jedním ze čtyř "světů Oris".


BUDÍKY

Během druhé světové války je distribuční síť společnosti Oris mimo Švýcarsko výrazně snížena. Aby společnost mohla přežít, začne vyrábět budíky. Výroba slavného modelu s osmidenní rezervou chodu byl zahájen v roce 1949.


PRVNÍ OCENĚNÍ

Společnost Oris zdokonaluje kolíčkový kotvový krok a získává první z 200 ocenění od úřadu Bureau Officiel .


POVÁLEČNÝ NÝVRAT ZNAČKY

Během poválečné expanze provozuje společnost Oris flotilu autobusů, která sváží zaměstnance do sídla v Hölsteinu z míst, vzdálených až 25 km.


8 DENNÍ REZERVA CHODU

Během druhé světové války je produkce společnosti omezena na přibližně 200 000 kusů ročně. Oris udržuje firmu v chodu tím, že vyrábí budíky, což jej vede k vyvinutí modelu s osmidenní rezervou chodu, který byl uveden do výroby koncem čtyřicátých let 20. století.PRVNÍ INDIKÁTOR REZERVY CHODU

Oris uvádí na trh první hodinky s automatickým nátahem, které disponují indikátorem rezervy chodu. Jejich chod zajišťuje velmi přesný kalibr 601.ZROZENÍ LEGENDY

Oris uvádí nejmodernější potápěčské hodinky s jednosměrným otočnou lunetou s časovačem, odvážnými luminiscentními číslicemi
a s vodotěsností do 100 metrů. Hodinky budou o 50 let později znovu vydány v reedici a stanou se jedním z nejúspěšnějších počinů značky.


KONEČNĚ SVOBODNÍ

Dochází ke zrušení statutu švýcarských hodinek a společnost Oris vyvíjí kalibr 645, vlastní strojek s automatickým nátahem s kotvovým krokem a s 25 kameny.


PRVNÍ CHRONOGRAF ORIS

Dva roky po zrušení hodinářského statutu přichází společnost Oris s Kalibrem 652, se kterým získává plnou certifikaci pro chronometry - nejvyšší uznání pro přesnost od Observatoire Astronomique et Chronométrique.


ZLATÁ ÉRA

Koncem šedesátých let je Oris jednou z deseti největších hodinářských společností na světě. Zaměstnává 800 lidí v síti továren v Hölsteinu a vyrábí 1,2 milionu hodinek ročně. Společnost vyvíjí své vlastní nástroje i strojní zařízení a dokonce provozuje výukový plán, v jehož rámci každoročně vyškolí 40 inženýrů a hodinářů.


SOUČÁSTÍ SKUPINY ASUAG

V roce 1970 se Oris stává součástí skupiny ASUAG, která se jednoho dne přetransformuje do supiny Swatch Group. Načasování nemohlo být horší, jelikož quartzová krize otřásá švýcarským hodinářským průmyslem. Oris, který již není nezávislý, prochází velmi obtížnou dekádou, během níž klesá výroba a počet zaměstnanců klesá z počtu 900 na pouhých několik desítek. Budoucnost značky bude později zajištěna odkoupením managementem, což vrátí společnosti Oris opět jeho nezávislost.

Společnost Oris představuje proslulý model CHRONORIS, který značku přivádí do prostředí motoristického sportu.


VSTŘÍC LEPŠÍM ČASŮM

Oris je díky quartzové krizi sedmdesátých a počátku osmdesátých let v úpadku. Proto se Dr. Rolf Portmann a Ulrich W. Herzog rozhodují pro manažerský odkup značky. Brzy poté se nově založená společnost Oris SA odvážně rozhodla opustit segment quartzových hodinek s úmyslem nadále vyrábět pouze hodinky mechanické.


OBNOVENÁ VIZE

V polovině osmdesátých let Ulrich W. Herzog, nyní předseda společnosti, cestuje pravidelně do Japonska, kde cítí nové, pozitivní vnímání pro mechanických hodinek. Vzhledem k tomu, že Japonci mají vliv na globální trendy, zavádí novou obchodní vizi: Oris si klade za cíl stát se světovým lídrem v mechanických hodinkách se speciálními mechanismy za konkurenční ceny. V roce 1984 znovu zavádí Pointerův kalendář, který byl poprvé viděn v hodinkách Big Crown konce třicátých let. Časem se tato charakteristická komplikace stane jakousi formou podpisu značky Oris.


ZVUK PŘICHÁZEJÍCÍCH ZMĚN

V rámci opětovného nastartování společnosti Oris jsou vydány  prvního mechanické náramkové hodinky s budíkem.HIGH MECH

Společnost formuluje slogan HIGH MECH s cílem informovat o kvalitě a pověsti svých mechanických, švýcarských strojků. V témže roce vydává Oris model "Players", inspirovaný fotbalem se čtyřmi nezávislými sčítači.


JEŠTĚ VÍCE KOMPLIKACÍ

Rozhodnutí značky, vyrábět pouze mechanické hodinky je potvrzeno v roce 1991 zahájením velmi úspěšného kalibru 581. V té době se stal nejsložitějším kalibrem společnosti s modulem měsíční fáze, vyvinutým interním týmem hodinářů.NALAĎME SE NA JAZZ

Londýnský jazzový festival se stává prvním významným partnerem společnosti Oris a představuje začátek silného citového spojení mezi Orisem a jazzem. Společnost slaví toto spojení uvedením svého prvního modelu jazzových hodinek, které jsou pojmenovány podle britského saxofonisty Andy Shepparda.


SVĚTOVÉ PRVENSTVÍ

Oris uvádí svůj přelomový model Worldtimer, hodinky které obsahují patentovanou funkci, díky které lze místní čas posunout vpřed nebo vzad v jednom hodinovém skoku pomocí tlačítek na obou stranách pouzdra. Pokud je místní čas takto nastaven o půlnoci, datum je odpovídajícím způsobem aktualizováno.


VYVINUTO PRO PILOTY

Oris přidává do své kolekce hodinek s automatickým nátahem model BC3. Model BC3 představuje pro firmu nový designový směr. Jeho čirý a velmi čitelný číselník je doplněn nadčasově použitelným tvarem pouzdra, což společně tvoří nový, moderní vzhled, který rozbouří svět leteckých hodinek. Klíčovými vlastnostmi jsou saténové pouzdro z ušlechtilé oceli, které spíše absorbuje než odráží světlo a náramek v podobě tahu nebo kaučukového řemínku.


JEŠTĚ VĚTŠÍ

Oris je v popředí rozvíjejícího se trendu větších hodinek a představuje Oris XXL, řadu nadměrných neformálních sportovních hodinek. Významným faktem je, že první kolekcí Oris je k dispozici ve třech velikostech pouzdra a se třemi různými kalibry, což zákazníkům nabízí daleko širší volbu, bez nutnosti kompromisu ve stylu nebo kvalitě.

NA POČEST JAZZOVÉ LEGENDĚ

Úzké vazby Oris na jazz jsou oživeny limitovanou edicí hodinek pojmenovaných na počest Milese Davise, jednoho z nejvlivnějších jazzových hudebníků 20. století. Elegantní obdélníkový tvar pouzdra demonstruje vášeň hodinářů Oris pro design i pro funkčnost. Řada je rozšířena modelem v pouzdře ve tvaru „tonneau“ se zaoblenými, vyklenutými stranami a dámským modelem.


SPORTOVNÍ DUCH

S produktovou řadou Oris TT1 přichází do portfolia Oris čerstvý duch výkonu a dynamiky. Nové hodinky mají černou kaučukovou lunetu a pouzdro z ušlechtilé oceli, splývající se sportovním kaučukovým řemínkem, který zrcadlí podélný vzor dezénu pneumatiky Formule 1.


RED ROTOR

V roce 2002 se červený rotor stává registrovanou značkou Oris. Symbolizuje filozofii značky: vyrábět vysoce kvalitní švýcarské mechanické hodinky s reálnými funkcemi za dostupné ceny.


NADČASOVÁ KLASIKA

Oris představuje kolekci Artelier, sérii klasických, elegantních hodinek, z nichž mnohé jsou vybaveny inovativními, vysoce funkčními kalibry, vyvinutými vlastními hodináři společnosti.


SPOLUPRÁCE S WILLIAMSEM

V roce 2003 vstupuje Oris do světa závodů Formule 1 podpisem smlouvy s týmem Williams a na důkaz své víry v toto plodné partnerství představuje své první hodinky Williams F1 Team, které jsou vybaveny mnoha inovacemi. V roce 2015 byla představena kolekce Oris Williams, první řada hodinek věnovaných ikonickým závodům Formule 1.


100 LET

Na počest stého výročí značky Oris je na trh uveden "Oris Centennial Set 1904 Limited Edition". Sada obsahuje hodinky Artelier Worldtimer v pouzdře z ušlechtilé oceli a repliku budíku Oris s osmidenní rezervou chodu. Tato limitovaná edici byla omezena na 1904 jednotlivě očíslovaných kusů.


RYCHLÝ ZÁMEK

Oris vyvíjí svůj průkopnický systém Quick Lock Crown, který se liší od tradiční šroubovací korunky tím, že vyžaduje pouze jednu otočku ve směru hodinových ručiček o 120 stupňů, aby byla zajištěna.


VZHŮRU NA TRAŤ

Oris uvádí na trh kolekci hodinek TT3 a vydává limitovanou edicí Nico Rosberg na počest pilota stáje Williams. Hodinky mají přesně navržené titanové pouzdro, které zosobňuje přesnost, kvalitu a vzrušení závodů Grand Prix.


JEŠTĚ HLOUBĚJI

Oris podepisuje partnerství s freediverem a rekordmanem Carlosem Costem ve stejném roce, kdy překonává světový rekord v kategorii volné váhy, sestupuje do hloubky 140 metrů a vrací se k povrchu na jediný nádech. Oris na počest tohoto mimořádného sportovce vytvořil speciální hodinky Carlos Coste Limited Edition Cenote Series.


VERTIKÁLNÍ KORUNKA

Oris přichází s inovačními hodinkami BC4 Flight Timer, které zobrazují tři časové pásma, z nichž jedno je nastaveno pomocí vertikální korunky na pozici 2 hodin. V roce 2009 hodinky získaly ocenění Red Dot jako nejlepší z nejlepších.


SYSTÉM BEZPEČNOSTI ROTAČNÍHO SYSTÉMU

Oris spolupracuje s ambasadorem a komerčním potápěčem Romanem Frischknechtem, aby vyvinul hodinky pro potápěče, které jsou vybaveny patentovaným rotačním bezpečnostním systémem, jednosměrnou otočnou lunetou, kterou lze zablokovat na místě a zabránit tak nechtěným chybám pod vodou.


JEŠTĚ VÝŠ

Oris začíná podporovat švýcarský Hunter Team, nezávislou leteckou skupinu provozovanou pod hlavičkou Fliegermuseum se sídlem ve švýcarském městě Altenrhein. Toto partnerství přinese později řadu speciálních hodinek.


BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM

Pod vodou se může stát cokoli. Proto společnost Oris vyvinula posuvnou , bezpečnostní sponou, která zabraňuje pádu hodinek i v případě, pokud se rozepne. Spona je vybavena rychloupínacím systémem, takže náramek může být pohodlně upraven bez sundání hodinek. Posuvná spona Oris je malou inovací, která ovšem dokáže být velmi prospěšnou.


OCHRANA KORÁLOVÝCH ÚTESŮ

Od roku 2010 spolupracuje Oris s Australskou námořní společností na ochraně Velkého bariérového útesu, největšího systému korálových útesů na světě. Oris vydává limitovanou edici hodinek pro potápěče, označovanou jako Oris Great Barrier Reef Limited Edition, s cílem zvýšit povědomí o jedné z nejuznávanějších a nejúčinnějších charitativních organizací na ochranu přírody na světě.REAL WATCHES FOR REAL PEOPLE

Čínský umělec Liu Bolin se stává v roce 2010 tváří Oris, ale především zosobněním sloganu značky "skutečné hodinky pro skutečné lidi". Toto kulturní partnerství prolnulo dvě mimořádné entity díky čemuž spatřily světlo světa dvě jedinečná umělecká díla a povedlo se spojit uměleckou vizi Liu Bolina s filozofií společnosti Oris o vytvoření přesných, spolehlivých a krásných hodinek pro "skutečné lidi".


NADZVUKOVOU RYCHLOSTÍ

Oris uvádí na trh Big Crown X1 Calculator, pilotní hodinky pojmenované po prvním nadzvukovém raketovém letounu Bell X1 s logaritmickým pravítkem na lunetě. Hodinky mají vodotěsnost do 3 barů (30 m) - což je pro hodinky s touto funkcí výjimečnou vlastností, na které inženýři Orisu pracovali 2 roky.


TOUHA PO RYCHLOSTI

Model Oris Artix GT Chronograph obsahuje malé, Orisem vyvinuté, retrográdní počítadlo vteřin. Tato komplikace byla Inspirována otáčkoměrem moderních závodních vozů, kdy je prostor počítadla postupně vyplňován červeně v průběhu 60 vteřin.


POTÁPĚČSKÉ HODINKY S OTVOREM

Oris patentoval snímač Aquis Depth Gauge, kterým úspěšně vyřešil výzvu hloubkoměru do mechanických hodin. Umožňuje vodě vtéci do kanálku po obvodu číselníku skrze malý otvor na pozici 12 hodin – se zvětšující se hloubkou ponoru vzniká vodoznak, který odpovídá aktuální hloubce ponoru.


STŘÍDÁNÍ PŘÍLIVU

 
Oris ProDiver Pointer Moon se stává prvními mechanickými hodinkami na světě, které indikují jak lunární cyklus, tak i dobu přílivu. Funkce je vyvinuta ve spolupráci s komerčním potápěčem Romanem Frischknechtem a model je poháněn novým kalibrem Oris 761.


OBNOVENÍ POHYBU

Oris slaví 110 let svého založení uvedením dalšího in-house kalibru po 35 letech. Kaliber 110 je ručně navinutý strojek s jedinečnou kombinací komplikací - 10denní rezervou chodu a s nelineárním indikátorem rezervy chodu. Kalibr je vyráběn pomocí vysoce účinných průmyslových výrobních postupů.


ČAS LÉTAT

Více než 75 let poté, co Oris vydal své první pilotní hodinky, uvádí nejinovativnější model pilotních hodinek ve své historii - Oris Big Crown ProPilot Altimeter, první automatické mechanické hodinky na světě s mechanickým výškoměrem.


NASTARTUJTE MOTORY

Čtyřicet pět let poté, co Oris poprvé vstoupil do světa motoristického sportu, představuje společnost řadu hodinek pojmenovaných na počest svého dlouholetého partnera - stáje Williams, jednoho z nejznámějších jmen v závodech Formule 1.


NOVÉ KALIBRY POKRAČUJÍ

V roce 2015 představuje společnost Oris kalibr 111. Kromě funkcí uvedených v kalibru 110 má také funkci datum, která vytváří další jedinečné seskupení komplikací. Stejně jako kalibr 110 je i kalibr 111 dokončen použitím kombinace průmyslových a ručně aplikovaných technik.


Návrat na obsah