HODINKY LETECTVÍ - Hodinky ORIS

Přejít na obsah
ORIS BIG CROWN
ORIS BIG CROWN PROPILOT
ORIS BIG CROWN PROPILOT X
ORIS LETECTVÍ - AMBASADOŘI

PAUL RUPPEINER A JEHO "THE SWISS HUNTER TEAM"
PILOT | ZAKLADATEL "THE SWISS HUNTER TEAM"
Proudový letoun Hawker Hunter byl ve švýcarském letectvu používán téměř 40 let. Dnes je toto legendární letadlo, pod odborným vedením Paula Ruppeinera a týmu Swiss Hunter podporovaného Orisem, opět v akci.ŽIVOUCÍ LEGENDA NEBES

Je jen několik pilotů oddaných letadlu Hawker Hunter podobně jako ambasador Oris Paul Ruppeiner. Než se bývalý stíhací pilot švýcarských vzdušných sil přesunul na Hawker Hunter - letadlo, které stále ještě dnes létá,  odstartoval předtím svou kariéru létáním s proudovými letouny Havilland Vampire a Venom. V roce 1994, kdy švýcarské letectvo oznámilo plány na odchod Huntera do důchodu a rozpad jeho letky, Ruppeiner si uvědomil, že musí nějak zasáhnout a pro zachování těchto legendárních letadel. Došlo k tomu na slavnostní letecké show, k 80. výročí švýcarských leteckých sil, během jeho letu ve společné formaci 40 Hunterů, kdy ho napadlo konkrétní řešení. Spolu se dvěma nadšenci založil Ruppeiner letecké museum ve švýcarském Altenrheinu, což následně přineslo kýženou odměnu respektive úžasný dar od švýcarského letectva v podobě dvou letounů Hawker Hunter.

Dnes je Paul Ruppeiner šéfpilotem tohoto muzea a žije létáním s týmem Swiss Hunter podporovaným značkou Oris. Tento výrazný tým, který je složen z bývalých členů a mechaniků švýcarských leteckých sil s nadšením pro historická letadla, je se svými Huntery pravidelně zván na letecké přehlídky po celé Evropě. Oris pomáhá týmu financovat údržbu ikonických letounů - což přispívá k zachování dědictví Hawker Hunter.


JEŠTĚ VÝŠ

Britský letoun Hawker Hunter byl již od provopočátku předurčen být skvělým. Jeho první varianta byla navržena ještě za 2. světové války koncem roku 1940 a během padesátých let byl jako jednomístný transsonický proudový letoun finálně dokončen konstruktérem sirem Sydney Cammem, jehož další mistrovská díla jsou například letouny Hurricane a proudový Harrier. Ve své době byl jedním z nejpokročilejších letadel světa. Vrcholným modelem byl švýcarský Mk58 Hunter, který byl poháněn turbínovým motorem Rolls-Royce Avon 207 a měl rozpětí křídel 10,24 s maximální rychlostí 620 uzlů (1 149 km / h). V lednu 1958 objednalo švýcarské letectvo 100 letadel od britského vývojáře Hawkera Siddeley. Hawker Hunter zůstal v aktivní službě až do roku 1994, kdy se stal národním pokladem. Celkově bylo vyrobeno 1972 kusů Hawker Hunters a doposud je několik kusů v péči Paula Ruppeinera a jeho švýcarského týmu. "Zachování Huntera je důležité, protože lidem připomíná, čeho naše i předchozí generace dosáhly," říká Paul. "Byly vyrobeny letouny, které mohou létat klidně sto let, pokud se o ně budete dobře starat."
"HUNTER VYPADÁ A LÉTÁ SKVĚLE. JE CTÍ V TAKOVÉM LETADLE DÁL LÉTAT - PAUL RUPPEINER“

DON VITO WYPRÄCHTIGER
ZÁVODNÍ PILOT
Již od doby, kdy Oris vyrobil své první letecké hodinky ve třicátých letech minulého století, začala značka pracovat na řadě průkopnických inovací, které z jejich hodinek dělají favority mezi piloty. Dnes Oris spolupracuje s některými z nejlepších pilotů světa, včetně Dona Vita Wyprächtigera a týmu Swiss Air Racing Team, kteří svým uměním ohromují davy na světově proslulé letecké soutěži Reno Air Races.
DOSAŽENÍ VÝŠIN

Představte si že jste v Nevadské poušti s odvážnými piloty, kteří ve svých strojích plavně proplouvají mezi stožáry při vysokých rychlostech pouhých 50 stop nad zemí. To je přesně to, co uvidíte na National Championship Air Races, také známém jako Reno Air Races, která se každoročně koná v USA. Jedním z těch neohrožených akrobatických pilotů je Don Vito Wyprächtiger. V roce 2013 vstoupil do knihy rekordů jako první neamerický pilot, který v celé 50. leté historii tohoto leteckého klání získal vítězství v závodě Formula One Gold. V následujících dvou letech pak skončil těsně pod vrcholem na druhém místě.
Reno Air Races každoročně přiláká kolem 200 000 diváků, kteří přijíždějí na pět dní trvající letecké klání za vzrušujícími zážitky závodu, rozděleného do šesti kategorií. Premiéra závodu byla v roce 1964, kdy hlavní inspirací byly pořadatelům závody Cleveland Air Races z let  1920 - 1940. Wyprächtiger létá svým letadlem Scarlet Screamer v týmu Swiss Air Racing Team, podporovaném značkou Oris v kategorii Formula One. Oris je oficiálním partnerem Dona Vita a týmu Swiss Air Racing Team od roku 2010. Na počest jeho úspěchů vydal Oris limitovanou edici Oris Air Racing Edition V, vysoce funkční pilotní hodinky, speciálně vytvořené pro život v kokpitu.
POJDMĚ LÉTAT

The Reno Air Races se stala každoročním akcí od roku1964, kdy byl veteránem druhé světové války Billem Steadem uspořádán první ročník této mimořádné letecké soutěže. V současnosti se závody konají vždy v září na letišti Reno-Stead. Po dobu pěti dnů se toto prostředí Nevadské pouště stává domovem vysoce oktanových leteckých závodů v šesti kategoriích:

Biplane (Dvouplošník) | T-6  |  Jet (proudový)  |  Unlimited (neomezený)  |  Sport | Formula One

Každá kategorie tohoto vysoce adrenalinového závodu se koná na různě dlouhých tratích v rozmezí tří mil (dvojplošník a Formula One) až osm mil (Jet a Unlimited). Různé tratě jsou zhruba vejčitého tvaru se sedmi až deseti pylony, a s dalšími stožáry určujícími tvar trati. Don Vito Wyprächtiger soutěží ve třídě Formule One, kde nejrychlejší letadla dosahují rychlosti 500 km/h. Wyprächtigerovo letadlo Scarlet Screamer je poháněno motorem Continental o-200 o výkonu 100 koní, použitém i ve stroji Cessna 150. Reno Air Races je stále vzrušující událostí pro tisíce leteckých nadšenců z celého světa - letecké závody jako nejrychlejší motoristický sport ve světě. V uplynulých deseti letech tato akce generovala více než 66,5 milionů dolarů pro ekonomiku regionu, kde je pořádána. Wyprächtiger říká: "Letět letadlem Scarlet Screamer 50 stop nad zemí rychlostí téměř 300 km/h, s půl tuctem letadel na vašem ocase je fantastický a vzrušující zážitek, ale zároveň i jedna z největších výzev, kterou můžete jako pilot zažít."

"ÚČAST V RENO AIR RACE JE JEDENA Z NEJVĚTŠÍCH VÝZEV A ZKUŠENOSTÍ, KTERÉ JAKO PILOT MŮŽETE DOSÁHNOUT "

Návrat na obsah