


ORIS POTÁPĚNÍ - AMBSADOŘI

JÉRÔME DELAFOSSE
DOKUMENTARISTA | EKOLOG | PROFESIONÁLNÍ POTAPEČ


Oris je jedním z celosvětově známých výrobců nejpraktičtějších potápěčských hodinek. To je přesně ten důvod, proč hodinky Oris používá i francouzský profesionální potápěč, dokumentarista a ekolog Jérôme Delafosse
NA MISI
Pro Jérôma Delafosse je oceán vším. Své dětství strávil v městečku Saint-Malu na francouzském pobřeží kde snil o tom, jak jednoubude zkoumat podmořský svět - a když vyrostl, svůj sen převedl do reality. Jako profesionální potápěč se Jérôme potápěl se žraloky pod Grónskými ledovci, objevil obří chobotnice u pobřeží Peru a podílel se na objevu potopeného Kleopatřina paláce v Egyptě. Ale to není zdaleka vše. Je také nadšeným spisovatelem, fotografem, vedoucím expedicí a tvůrcem dokumentů. Tento Francouz zasvětil svůj život a kariéru zachování oceánů, aby jak on říká "Vrátil oceánům alespoň něco za to, co mu oceány daly".
Jeho zaměřením jsou žraloci. Po 20 letech cestování světem a zkoumání tohoto mimořádného druhu, režíroval Jérôme v roce 2015 dokument Sharks of Wrath, jehož cílem je změnit vnímání žraloků lidmi a pomáhat zachovat jejich snižující se populaci. Oris sdílí názory Jérôma na podporu, udržitelnost a péči o životní prostředí a s potěšením jej vítá na palubě jako nejnovějšího ambasadora.


Korálové moře
Ze všech mořských tvorů jsou asi těmi nejvíce obávanými žraloci. Po 400 milionů let ovládala tato fascinující stvoření oceány a jejich podoba v podstatě zůstala nezměněna. Jen velmi málo lidí je každoročně zabito žraloky, ale jejich silné čelisti se staly synonymem nebezpečí. Ale podle mnoha ochranářů žraloků, včetně ambasadora Oris Jérôma Delafosse, je velmi důležité toto vnímání změnit. Dnes je žralok ohrožen po celém světě - a jeho počty se rychle snižují. Po celém světě existuje více než 500 druhů žraloků, jejichž velikost se pohybuje od šesti centimetrů u malého žraloka trpaslíka, , až po ohromného žralok velrybího, který je největší rybou na světě ve délce až 12 metrů. Odhaduje se, že na celém světě je ročně pochytáno a zabito kolem 100 milionů žraloků.
"ORIS PODPORUJE MÉ POSLÁNÍ V OSVĚTĚ O ZACHOVÁNÍ OCEÁNŮ SMĚREM K ŠIROKÉ VEŘEJNOSTI. JE ČAS, ABY DOŠLO KE ZMĚNĚ"

CARLOS COSTE
FREEDIVER


Carlos Coste je velmi respektovaným potápěčem ve světě freedivingu a během své téměř dvacetileté kariéry pokořil několik světových rekordů. Využívá své rozsáhlé zkušenosti, aby pomohl společnosti Oris vyvinout vysoce funkční hodinky, které jsou navrženy tak, aby fungovaly i v těch v nejnáročnějších prostředích.
REKORDNÍ POTÁPĚNÍ
Pokud jste se někdy snažili zadržet dech pod vodou po dobu více než 10 sekund, jistě oceníte Carlose Costu, který zvládne pod vodou bez nádechu impozantních sedm a půl minuty. Carlos využil této nadlidské dovednosti k tomu, aby se stal jedním z předních světových freediverů, čímž získal ve své rodné Venezuele přezdívku El Acuaman Criollo (která by se dala volně přeložit asi jako "rozený vodník"). Získal 11 freediving světových rekordů, vyhrál řadu dalších soutěží po celém světě a od venezuelského prezidenta získal prestižní cenu José Félix Ribas. Jednoho z nejpozoruhodnějších úspěchů, zapsaného do Guinnessovy knihy rekordů, dosáhl v roce 2010, kdy se vyzbrojen jen vlastním odhodláním, baterkou a monoploutví, potopil na jediný nádech do hloubky 150 metrů v rozsáhlé síti podmořských jeskyní Dos Ojos, na poloostrově Yucatán v Mexiku.
Díky své neohrožené schopnosti posunovat hranice, se Carlos stal v roce 2006 ambasadorem značky Oris. Od té doby využil svých znalostí a zkušeností, aby pomohl navrhnout řadu chytrých inovací, včetně bezpečnostní spony vyvinuté společností Oris, která brání hodinkám sklouznout ze zápěstí po jejím nechtěném rozepnutí, nebo systém rychlé úpravy délky náramku. Oris byl Carlosem také inspirován při vývoji průkopnického modelu Aquis Depth Gauge.
Carlos Coste si zasloužil své místo v knize rekordů v roce 2010, když plaval bez dýchacích přístrojů 150 metrů pod vodou přes Dos Ojos, 65 kilometrů dlouhou sítí zaplavených jeskynní na poloostrově Yucatán v Mexiku. Byl to pozoruhodný úspěch, zvláště když si uvědomíte všechna rizika, kterým čelil. Jeskyní potápění je nebezpečný sport, který nedává příliš prostoru dělat chyby a vyžaduje důkladný trénink. Před tím, než potápěči ponoří prsty do vody, musí se seznámit s odbornými technikami, včetně toho, jak zabránit rozvíření hlíny ve spodní části jeskyně, která omezuje viditelnost a se svými zásobami vzduchu zacházet tak, aby se měli možnost dostat zpět k povrchu i v případě zpoždění. Podvodní jeskynní systémy mohou být složité, klaustrofobní a tmavé, takže je obtížné se v nich pohybovat a na rozdíl od běžného potápění, není vždy možné vyplavat na povrch pro nádech. Potápěči se mohou chtít předčasně vrátit cestou, po níž přišli, takže je velmi důležité správně plánovat cestu a používat vodící lana, aby se mohli vrátit zpět do jeskyně. "Bylo to velmi depresivní prostředí," říká Coste o náročném dvouminutového a 32sekundového plavání. "Nemůžete se dostat na povrch, když právě chcete, je tam tma, takže musíte plánovat trasu za pomocí lana a plavat s baterkou jeskynním systémem, dlouhým 50 kilometrů. Musíte být stále velmi opatrní, abyste se neztratili“






BEZPEČNOST PŘEDEVŠÍM
Pod vodou se může stát cokoli. Proto společnost Oris vyvinula posuvnou , bezpečnostní sponou, která zabraňuje pádu hodinek i v případě, pokud se rozepne. Spona je vybavena rychloupínacím systémem, takže náramek může být pohodlně upraven bez sundání hodinek. To funguje díky dvojici pružinových tlačítek na obou stranách spony - uživatel jednoduše stiskne obě tlačítka zároveň a pak ji posouvá doleva, aby náramek zkrátil či doprava pro jeho prodloužení. Na sponě je pět pozic pro maximální flexibilitu, takže uživatel může nastavovat popruh postupně, protože obvod zápěstí se při ponoru různě mění díky teplotě prostředí, ve kterém se potápěč aktuálně pohybuje. Tato tlačítka se při uvolnění vrátí zpět. Posuvná spona Oris je malou inovací, která ovšem dokáže být velmi prospěšnou.



"FREEDIVING JE FILOZOFIÍ I ŽIVOTNÍM STYLEM. JE O VAŠEM SPOJENÍ S OCEÁNEM "