Oris Calibre 400 - Hodinky ORIS

Přejít na obsah
Oris vytvořil nový standard v podobě antimagnetického strojku s automatickým nátahem Calibre 400, který disponuje pětidenní rezervou chodu a desetiletou zárukou.
Oris jej vytvořil pro moderního kosmopolitního člověka.
Co by měl strojek mechanických hodinek umět? A jak by to mohl dělat ještě lépe? A pro širší okruh lidí? Jak lze vyrobit co nejlepší hodinky za co nejlepší cenu?

Oris si tyto otázky klade po celé generace, již od založení společnosti v roce 1904. Dnes můžeme s hrdostí uvést nový automatický hodinový strojek vlastní výroby, který je oslavou mechaniky. Pojmenovali jsme jej Calibre 400. Calibre 400 je zbrusu nový strojek vytvořený značkou Oris, který stanoví nový standard mechanických strojků s automatickým nátahem. Strojek má pětidenní rezervu chodu (120 hodin), je vysoce odolný vůči magnetismu a dodává se s doporučením 10letého servisního intervalu a 10letou zárukou. Vzhledem k tomu, že se jedná o kalibr značky Oris, každý jeho detail absolvoval přísnou kontrolu, aby byla zajištěna maximální kvalita za co nejlepší cenu. A taková byla vždy filozofie vývoje strojků Oris. Vývoj strojku Oris Calibre 400 započal před pěti lety. Cílem bylo vytvořit nejen vysoce přesný strojek s automatickým nátahem, ale strojek, který bude skvěle sloužit současnému kosmopolitnímu člověku. Moderní život klade na mechanické hodinky větší nároky než kdy dříve. V současnosti jsme obklopeni řadou magnetických polí, která mají negativní vliv na hodinový strojek. Magnety se nacházejí v počítačích, pouzdrech na telefony, airbazích vozidel atd. Díky pokrokům ve výrobě se předpokládá, že budou mechanické hodinky podávat lepší a dlouhodobější výkon.
Cílem bylo vytvořit vysoce přesný strojek pro moderního kosmopolitního člověka

Oris Calibre 400 představuje na poli tvorby strojků s automatickým nátahem průkopnický počin. Strojek byl vyvinut vlastními silami hodinářů a inženýrů Oris. Charakterizuje jej vysoká úroveň antimagnetismu, pětidenní rezerva chodu a je dodáván s doporučením 10letého servisního intervalu a 10letou zárukou. Nic podobného dosud neexistovalo. Oris Calibre 400 představuje na poli tvorby strojků s automatickým nátahem průkopnický počin. Strojek byl vyvinut vlastními silami hodinářů a inženýrů Oris. Charakterizuje jej vysoká úroveň antimagnetismu, pětidenní rezerva chodu a je dodáván s doporučením 10letého servisního intervalu a 10letou zárukou. Nic podobného dosud neexistovalo.
Beat Fischli se svým týmem technicky vytvořil strojek od úplných základů. „Řešení spočívalo ve vytvoření vysoce efektivního strojku, který by byl odolnější vůči opotřebení,“ uvedl Beat. „Zaměřili jsme se na snížení krouticího momentu u pérovníku, který je zdrojem energie, abychom pomohli při zachování energie zmenšit tlak na pohyblivé součástky. Zavedli jsme takové novou konstrukci kolečka v ozubeném soustrojí, která přináší větší účinnost. Calibre 400 zachovává 85 % energie, přenášené z pérovníku, zatímco norma hovoří přibližně o zachování 70 % energie. „Ze zkušenosti také víme, že většina problémů u strojků s automatickým nátahem spočívá ve způsobu jejich nátahu,“ vysvětluje. „Rotační hmota neboli rotor obvykle spočívá na kuličkovém ložisku a točí se v obou směrech. Místo toho jsme vyvinuli mnohem spolehlivější systém založený na konceptu kluzného ložiska, který se točí pouze v jednom směru. Je mnohem méně složitý a snižuje opotřebení.“ Rotor předává energii dvojitému pérovníku, který uchovává obrovskou pětidenní rezervu chodu strojku Calibre 400. „Rezerva chodu se u moderních mechanických hodinek zvyšuje,“ uvádí Beat. „Třídenní rezerva je již běžná. My jsme ovšem chtěli něco lepšího.“ Beat spolu se svým týmem vyvinuli také zcela nový krokový mechanismus. Pro kotvu a krokové kolečko byl zvolen jako materiál křemík (silicium), na osy, které drží setrvačník, krokové kolečko a kotvu, pak byly použity další neželezné materiály. Přibližně dalších 30 součástek je vyrobeno z neželezných materiálů nebo nemagnetických slitin, aby bylo možné vliv magnetických polí na přesnost strojku Calibre 400 snížit o více než 90 % ve srovnání se standardními mechanickými strojky švýcarské výroby (Swiss Made), viz strana 7.
„Calibre 400 je novým standardem značky Oris,“ prohlásil Rolf Studer, Co-CEO značky Oris. „Jedná se o inteligentní koncept s chytrým výběrem materiálů, který strojku propůjčuje antimagnetické vlastnosti, a technickými řešeními, které zajišťují takovou spolehlivost, abychom mohli nabídnout 10letou záruku a servisní interval v délce 10 let. Nic takového neexistuje.“ Jakožto koncept značky Oris se Calibre 400 vyrábí za využití sítě nejkvalitnějších švýcarských dodavatelů, kteří za využití nejmodernějších průmyslových postupů poskytují extrémně vysokou kvalitu. Calibre 400 je strojek Oris určený pro moderního kosmopolitního člověka. „Tak to ve firmě Oris děláme,“ řekl Rolf. „Nad vším trochu více přemýšlíme a přicházíme s realistickými řešeními, díky kterým můžeme vyrábět hodinky pro lidi, kteří hodinky milují, a nejen pro pár vyvolených. Calibre 400 není jen další strojek mechanických hodinek. Je to strojek, který je více než odpovědí na otázky naší doby, ale především slouží našim zákazníkům.“
U strojku Calibre 400 bylo jedním z hlavních cílů značky Oris eliminovat problémy ještě předtím, než nastanou. Technici Oris zjistili, že jeden z nejčastějších problémů mechanických strojků s automatickým nátahem se týká systému kuličkového ložiska, který umožňuje otáčení volného oscilačního závaží (neboli rotoru). Jedná se o kriticky důležitý prvek automatických hodinek. Při otáčení rotoru se generuje energie, která se uchovává v hnací pružině uložené v pérovníku. Proto jsme kuličkové ložisko odstranili a nahradili ho systémem kluzného ložiska s nízkým třením. V něm prochází kovový čep lubrikovaným pouzdrem. Jedná se o mnohem méně složitou, vysoce účinnou konstrukci, která s sebou nese menší opotřebení a nižší náchylnost k poruchám.
V rámci projektování strojku Calibre 400 si technici Oris uvědomili, že v současnosti nenosíme každý den stejné hodinky. Odložíte-li standardní mechanické hodinky na den nebo dva, zastaví se, protože se rezerva chodu vyčerpá. Proto má Calibre 400 pětidenní rezervu chodu, aby hodinky stále šly, přestože je nebudete například od pátku do pondělí nosit. Dlouhou rezervu chodu zajišťuje dvojice pérovníků, které obsahují prodloužené pružiny. Každá z nich je pak dostatečně dlouhá, aby uchovala energii na dva a půl dne. Oris si je tak jist výkonem vyspělých technologií obsažených ve strojku Calibre 400, že nabízíme na všechny hodinky Oris s pohonem v podobě nového strojku 10letou záruku, pokud hodinky registrujete v platformě MyOris. Kromě toho Oris u hodinek se strojkem Calibre 400 doporučuje servisní intervaly v délce 10 let. To znamená, že kromě nahodilých poškození nebo kontrol vodotěsnosti nemusíte s hodinkami se strojkem Calibre 400 chodit do servisu až do roku 2030. Toto je nový standard.
U většiny hodinových strojků švýcarské výroby dojde při expozici magnetickým silám během každodenního nošení k magnetizaci. Dojde-li k tomu, ztrácejí hodinky přesnost a mohou se zastavit úplně. Aby hodinky vyznačovaly vysokou odolností vůči magnetismu, využil Oris při výrobě strojku Calibre 400 více než 30 neželezných a antimagnetických součástek, a to včetně křemíkového krokového kolečka a křemíkové kotvy. Při zkouškách realizovaných uznávanými laboratořemi Laboratoire Dubois se Calibre 400 po expozici 2250 Gs vyznačoval odchylkou nižší než 10 sekund za den. Abychom tuto hodnotu uvedli do kontextu, nejnovější verze normy ISO 764 pro antimagnetické hodinky vyžaduje, aby mohly být hodinky způsobilé pro označení antimagnetické, přesnost do 30 sekund za den po expozici magnetickým polím o síle 200 Gs. Calibre 400 zaznamenal třetinu povolené odchylky po vystavení více než 11krát vyšší magnetické síle, tudíž se jedná o strojek vysoce odolný vůči magnetismu.


Technická specifikace:

  • Označení: Oris Calibre 400
  • Funkce: Středové ručky pro hodiny, minuty a vteřiny, datumovka na pozici 6 hodin, korekce data, systém jemného seřízení času a zastavení vteřinové ručky
  • Přesnost: -3/+5 sekund za den (v rámci tolerancí COSC)
  • Další funkce: Vysoká odolnost vůči magnetizmu
  • Nátah: Automatický
  • Rezerva chodu: 120 hodin


Návrat na obsah